A Blog Cover Single Image
A Client Image
Evan Knox
Cofounder, Homegrown
Farmers Markets
October 1, 2026

How to Price Vegetables at a Farm Stand (2026 Price Guide)

The short version: Price farm stand vegetables off what farmers markets near you charge, and use the grocery store as your floor, not your target. In Virginia's state report for August 2026, market tomatoes averaged $3.50 a pound and cherry tomatoes $4.18 a pint, while grocery ads in late September sold tomatoes for $2.01 a pound ($2.49 organic). A good starting point: tomatoes at $3 per pound on a legal-for-trade scale or $5 for a level quart basket (about 1.7 pounds), peppers at $1 to $2 each, herbs at $3 to $4 per bunch, and zucchini at $2 each ($1 for a small one). At an honor stand, use whole dollars and price by the piece, by the pint or quart basket, or by a bag with a set count on the sign, because in Maryland and many other states charging by the pound takes a legal-for-trade scale.

Checked September 30, 2026: the Virginia Market News Service retail farmers market report dated August 31, 2026, USDA's weekly grocery ad survey dated September 25, 2026, Bureau of Labor Statistics store prices for August 2026, a live pull of Homegrown's catalog, and the pricing pages of Homegrown, Square and Venmo. Prices in your town can differ, so walk your own market before you set yours. Homegrown customers create an account to place their first order, and Homegrown has no drops feature and no price-by-the-pound checkout yet.

$3.50Average price Virginia farmers market managers reported per pound for tomatoes, August 2026
$1.98Average price shoppers paid per pound for field-grown tomatoes in U.S. stores, August 2026
12.9%Share of a $3 vegetable sale you pay in card fees at 2.9% + $0.30

You grew more tomatoes than your family can eat. The zucchini is out of control. Your neighbor mentioned she would pay for some of your peppers. And now you are standing in front of a folding table wondering: what do I charge for a bag of homegrown tomatoes?

For the herbs, eggs, jam or salsa you might sell beside your vegetables, you can compare your prices against typical ranges with our price benchmark tool.

Most pricing advice is written for commercial farmers with spreadsheets and cost-of-production records. You do not have those. You have a garden, some surplus, and a genuine question about what is fair. This guide answers it with real numbers: what nine farmers markets charged in August 2026, what grocery stores advertised the last week of September, and what vendors on Homegrown listed their vegetables for on September 30, 2026.

Once the numbers work, make ordering effortless. A price list on a folding table only reaches the cars that drive by. Set up a Homegrown storefront ($10 a month billed annually, 0% commission, plus 2.9% + $0.30 card processing) and regulars can reserve this week's tomatoes before you pick them, or compare the best platforms to sell food from home first.

How Do You Price Vegetables When You Do Not Track Your Costs?

Start with what the market charges, not with what your vegetables cost to grow. If you are a backyard grower, you probably do not track seed costs, water usage, or labor hours per crop, and you do not need to.

Instead, use this simple three-step method:

  • Check what the nearest farmers market charges. Walk the market on a Saturday and write down prices for the vegetables you grow, with the unit (pound, pint, each). If you cannot get there, use a state market report like the Virginia one later in this guide. Market prices are your benchmark, because a market shopper is buying the same thing your stand sells: fresh, local, grown by someone they can talk to.
  • Check the grocery store as your floor. The store's price for the same vegetable in the same unit, shelf price or weekly ad price, is the lowest you should go, and the organic price is your second check, because your homegrown produce is closer to organic quality even if you are not certified. If the organic price is higher than your market's (it was for green beans in September 2026), follow the market, not the organic aisle. In the last week of September 2026, grocery ads put organic tomatoes at $2.49 a pound and organic zucchini at $2.39 a pound. Virginia markets charged $3.50 for tomatoes and $2.43 for squash in August, so the market sits above the store, and your price can too.
  • Match the market or go slightly below, then round to whole dollars. The market's tomatoes are $3.50 a pound? Price yours at $3 a pound if you weigh them on a legal-for-trade scale (14% below), or, if you do not, multiply a full quart basket's weight by $3: a level quart of slicers holds about 1.7 pounds, so it is $5 (1.7 x $3 is $5.10), the same $5 Lakeside charged for a quart of Romas (the scale rules are further down). Your market's herbs are $3 a bunch? Price yours at $3. Use $3, not $3.49, and $5, not $4.75. Whole-dollar pricing is easier for customers at self-serve stands, eliminates the need for change, and feels cleaner. Farmers market herbs sit right in that range, at $2 to $5 a bunch across five Virginia markets in August 2026, and this breakdown of how much to sell herbs for shows why $2 can fall below what a bunch costs once your time is counted.

Why this works: Your customers are not comparing your vegetables to the cheapest conventional produce at Walmart. They are comparing them to the farmers market and the organic section, or to nothing at all, because what you grow is often not available at any grocery store (heirloom varieties, unusual herbs, just-picked freshness). Price accordingly.

If you do want a cost check, one number is enough: what an hour of your time is worth. A quart of beans that takes 20 minutes to pick and sells for $5 pays you $15 an hour before seed and water. If that feels low, the price is low.

What Are Farmers Markets Charging for Vegetables in 2026?

Virginia-area farmers markets charged $3.50 a pound for tomatoes, $4.18 a pint for cherry tomatoes, $4 a pound for green beans and $1.28 for a cucumber, on average, in August 2026. Those are the averages printed in the Virginia Market News Service's retail farmers market report dated August 31, 2026, which lists what managers at nine markets reported charging shoppers that month: eight in Virginia and one, State Street, just over the line in Bristol, Tennessee.

A state report is a good public source for this, because it prints the actual prices market managers turn in each month instead of a national guess. Here is the report's own August summary for the vegetables most backyard growers sell:

Swipe left to see the high and average columns.

VegetableUnitLowest priceHighest priceAverage
TomatoesPound$2.49$5.00$3.50
Cherry tomatoesPint$3.00$6.00$4.18
Green beansPound$3.00$5.00$4.00
Squash (summer)Pound$1.75$3.50$2.43
PotatoesPound$0.89$3.00$2.14
PeppersEach$0.75$2.49$1.40
CucumbersEach$1.00$2.00$1.28
CabbagePound$0.99$0.99$0.99

Source: Virginia Market News Service, Retail Farmers' Markets August Price Summary, in the report dated August 31, 2026 (Vol. 34 No. 04, with a September 4 update), loaded September 30, 2026. Market managers submit these prices monthly. The cabbage line is a single market's per-pound price.

Average farmers market price, Virginia, August 2026

Cherry tomatoes, pint$4.18
Green beans, lb$4.00
Tomatoes, lb$3.50
Summer squash, lb$2.43
Potatoes, lb$2.14
Peppers, each$1.40
Cucumbers, each$1.28

Source: the August price summary on page 4 of the Virginia state report dated August 31, 2026, 7 vegetables.

Three things stand out in the market-by-market pages behind that summary:

  • The same county can differ by more than a dollar. Annandale and Burke are both Fairfax County markets, and Annandale charged $5.00 a pound for tomatoes while Burke charged $3.75.
  • Units change from market to market. Green beans sold by the quart at four markets ($4 to $6) and by the pound at three ($3 to $5). Pick the unit your local market uses, so shoppers can compare without doing math.
  • Organic labels earned more at some tables, not all. Danville charged $3 a pound for tomatoes whether or not they were labeled organic, but $6 a pint for organic cherry tomatoes against $4 for the rest.
Watch out

Market prices are monthly and local. The Virginia report covers August 2026, peak tomato season, at nine markets. Your town, and a June or October week, can run higher or lower. Check two or three tables at your own market each month and move your price with them, not with a number from another state.

What Should You Charge for Specific Vegetables?

Here is a realistic pricing guide for common farm stand vegetables in 2026. Each row sets our recommended farm stand price next to what Virginia farmers markets charged in August 2026 and what grocery ads charged in the week of September 25, 2026, from the specialty crops edition of USDA's weekly grocery store feature reports, so you can see where the number comes from:

Slide the table sideways to see the market and grocery prices behind each row.

VegetableUnitFarm Stand PriceVirginia markets, Aug 2026Grocery ads, week of Sept 25, 2026Notes
Tomatoes (slicing)Per level quart basket (about 1.7 pounds)$5$2.49 to $5.00 a pound, average $3.50; $5 a quart (Lakeside Romas, Bath cherry tomatoes, Lakeside organic slicers)$2.01 a pound ($2.49 organic)Lakeside's $5 quart of Romas, against its $3 pound price, held about 1.7 pounds; weigh a full quart of yours and multiply by $3. By weight only on a legal-for-trade scale: $3 a pound. Heirlooms ran $3.50 to $4.29 a pound at three Virginia markets ($3.00 at State Street in Bristol, Tennessee); charge $4 to $5 a pound when few tables have them
Cherry/grape tomatoesPer pint$4-$5$3.00 to $6.00, average $4.18$2.50 a pint (grape)High-impulse purchase; $4, or a range starting at $4, at three of the seven pint markets, more than any other price; $5 for mixed colors or Sungolds
Zucchini/summer squashEach$2 full-size (about 0.8 pound); $1 small (about 0.4 pound)$0.50 to $1.00 each, or $1.75 to $3.50 a pound$1.60 a pound ($2.39 organic)Bundle 3 for $5 to move surplus
Peppers (bell)Each$1-$2$0.75 to $2.49 each, average $1.40$0.82 green, $1.20 redColored peppers (red, yellow, orange) command more than green
Peppers (hot)Per pint or counted bag$5$5.00 to $6.00 a pint at two markets, $0.50 each or $6 to $8 a quart (organic) at one, $2 a pound at one$1.36 a pound (jalapeño)Pint baskets or counted bags need no scale; the two pint markets averaged $5.50, and a counted bag at Birdhouse's 50 cents a pepper is 10 for $5
CucumbersEach$1-$2$1.00 to $2.00 each, average $1.28$0.75 ($2.50 organic seedless)Bundle 3 for $5 on $2 English or Asian types; keep $1 slicers at $1, already the lowest whole-dollar price
Fresh herbs (cilantro, parsley, dill)Per bunch$3 ($4 for basil, rosemary, thyme or sage)$2.00 to $5.00, $3.00 most common$0.82 cilantroHigh value for the garden space they take; $5 for herbs grocery stores rarely carry, the same split as our herb pricing guide
Lettuce/greensPer head, or a counted bunch$3$2.00 to $5.00 a head; greens $2.00 to $4.00 by the bunch$1.69 romaine ($2.49 organic)Sell same day; wilts fast
Green beansPer quart$5$3.00 to $5.00 a pound, $4.00 to $6.00 a quart (average $5.25 across the four quart markets)$2.17 a poundLabor-intensive to pick, price reflects that
CornPer ear$1 an ear; $9 a dozen$0.75 to $1.25 each (average $1.00 across three markets); $8 to $12 a dozen at four markets (average $9.50)$0.45 eachSell in bundles of 6 or 12
PotatoesPer quart$4-$5$0.89 to $3.00, average $2.14; $4 to $5 a quart$2.98 for a 5 lb russet bagBy weight only on a legal-for-trade scale: $2 a pound
OnionsPer quart, or a counted bunch of green onions$4-$5 a quart; $3 a bunch$1.99 to $3.00 a pound, or a quart for $4 to $6 at one; green onions $3 to $4 by the bunch$0.87 a pound yellowCount green onions into bunches of 6 and put the count on the sign
GarlicPer head$2$1.00 and $2.00 a head at two markets (average $1.50; $1.50 for an organic head at a third), $10 a pound at one market$1.92 a sleeveOne market charged $10 a pound; at a stand, sell by the head and skip the scale. No whole dollar sits just under the $1.50 average, so round up to $2, the honor stand rule further down
OkraPer pint$4$3.00 to $6.00 a pint (average $4.33 across the three pint markets), $3.25 to $6.00 a quartNot in the surveyPick small; big pods do not sell
EggplantEach$2$2.00 to $3.50 a pound, $2 to $4 each (average $2.50 across two markets)$1.45 a poundSell glossy fruit; dull skin means overripe
Winter squash/pumpkinsEach$3 winter squash; no pumpkin priceWinter squash $2 and $4 each at two markets (average $3.00), or $2 a pound at one; no pumpkin price in the report$1.15 a pound butternut, $5.19 a pumpkinThe Virginia report has no pumpkin price, so this guide does not set one. Grocery ads had small pumpkins at $3.00, medium $5.36 and large $6.07; price a stand pumpkin no lower than the store charges for the same size
MicrogreensPer pint container$6-$7$7.00 a container at one market and $7.00 an organic pint at anotherNot in the surveyRestaurant-quality product at retail; in Maryland, a clamshell sold by weight needs a legal-for-trade scale and has to meet the state's net quantity labeling rules, so check your own state's

Market prices: the nine market pages of Virginia's August 31, 2026 report. Grocery prices: USDA Agricultural Marketing Service, Weekly Grocery Store Specialty Crops Feature Activity, September 25, 2026, national conventional averages of advertised prices unless marked organic. Both loaded September 30, 2026. Grocery ad prices are specials from store circulars and digital promotions, not every-day shelf prices.

These are not the lowest prices possible. They are fair prices for fresh, locally grown produce, and most of them sit at or just under what Virginia markets charged in August 2026. If you are charging less than these numbers, you are probably underpricing.

How Much Are Tomatoes at the Farmers Market?

Slicing tomatoes cost $2.49 to $5.00 a pound at eight markets in August 2026, and the report's average was $3.50. Cherry tomatoes ran $3 to $6 a pint at the seven markets that sold them by the pint. Here is every tomato price the report lists:

Swipe sideways to see each market's cherry and heirloom prices.

MarketTownSlicing tomatoesCherry or grape tomatoesOther tomatoes
Annandale Farmers MarketAnnandale, VA$5.00 a pound$6.00 a pintNot reported
Burke MarketBurke, VA$3.75 a pound$4.00 a pintRoma $4.00 a pint
Birdhouse MarketRichmond, VA$3.50 a pound ($4.00 to $5.00 organic)$3.50 to $6.00 a pint ($5.00 organic pint, $8.00 organic quart)Heirloom $3.50 a pound ($3.95 organic), Roma $3.00 a pound ($8.00 organic quart)
Lakeside Farmers MarketRichmond, VA$2.50 to $4.00 a pound ($5.00 organic quart)$4.00 to $5.00 a pintHeirloom $4.00 a pound, Roma $3.00 a pound or $5.00 a quart
Farmville Community MarketplaceFarmville, VA$3.00 to $4.00 a pound$4.00 to $5.00 a poundNot reported
Danville MarketDanville, VA$3.00 a pound ($3.00 organic)$4.00 a pint ($6.00 organic)Not reported
Bath Community Farmers MarketHot Springs, VA$2.75 a pound$5.00 a quartRoma $2.75 a pound
Roanoke Historic City MarketRoanoke, VA$2.49 a pound$3.00 a pintHeirloom $4.29 a pound
State Street Farmer's MarketBristol, TNNot reported$3.00 a pintHeirloom $3.00 a pound

Source: each market's page in the same Virginia report (August 31, 2026), loaded September 30, 2026. Prices are what each manager reported for August.

Compare that with the store. The Bureau of Labor Statistics put the average shelf price of field-grown tomatoes at $1.98 a pound in August 2026, and grocery ads the week of September 25 averaged $2.01 a pound, or $2.49 for organic. Every one of the eight markets charged more than the store, from 51 cents a pound more at Roanoke to $3.02 more at Annandale.

So the answer to "how much do homegrown tomatoes sell for" is: about $3 to $4 a pound in most of these towns, $5 at one Northern Virginia suburb (Annandale), and rarely under $2.50. Start at $3 a pound on a legal-for-trade scale, or without one, $3 for every pound a quart basket holds ($5 for a level quart of about 1.7 pounds), and let the first two weekends tell you if it should move.

How Much Is a Pint, a Quart or a Bushel of Tomatoes?

A pint of cherry tomatoes sells for about $4 at a farmers market, a quart of tomatoes for about $5, and a half-bushel canning box for around $30 in our canning guide's example. Here is how each unit works at a stand:

  • Pint of cherry tomatoes: $4. It was the most common pint price in the Virginia report (three of the seven markets selling pints charged $4 or a range starting at $4, more than any other price), and the average was $4.18. Grocery ads that week sold a pint of grape tomatoes for $2.50, so a fresh-picked pint at $4 is still an easy yes. Charge $5 for a pint of mixed colors or Sungolds.
  • Quart of slicers: about $5. Lakeside sold a quart of Romas or organic slicers for $5 and Bath a quart of cherry tomatoes for $5, while Birdhouse charged $8 for an organic quart of cherry tomatoes. Lakeside priced the same Romas at $3 a pound or $5 a quart, so its quart held about 1.7 pounds, and a 53-pound bushel split into its 32 dry quarts comes out the same. At this guide's price per pound, a level basket comes to $5. A quart basket is the easiest no-scale unit for slicers at an honor stand; weigh one full quart at home and charge $3 for each pound in it. For slicers too big to sit level in a quart, sell by the piece with the size on the sign, which was one of the two options the Extension guide gave the grower whose large tomatoes did not fit (its first choice was by the pound, which in Maryland means a legal-for-trade scale).
  • Half bushel for canning: about $30. A bushel of tomatoes weighs 53 pounds and makes 17 to 20 quarts of crushed tomatoes, so a half bushel is about 26.5 pounds. Our guide to selling tomatoes to canners by the half-bushel basket prices that box at $30 in its example, which works out to about $1.13 a pound. That is below the $1.98 store average on purpose: canners buy a lot at once and will take paste tomatoes and sound seconds.
  • Full bushel: quote it per order. A 53-pound bushel at the same $1.13 a pound is about $60. Most backyard growers will not have a bushel ripe on one day, so take a deposit and a pickup date.
Vendor tip

Make the second unit cheaper than the first. Kaufman Family Farms lists zucchini on Homegrown at $3.99 for a 1 lb bag and $5.99 for a 2 lb bag, so the second pound costs the shopper only $2. The same ladder works for tomatoes: $4 for one pint of cherry tomatoes or $7 for two, and for slicers a $5 quart up to a $30 half bushel for canners. Big buyers take the volume, and the shopper who wants three tomatoes still pays full price.

How Much Should You Sell Cucumbers, Zucchini and Green Beans For?

Sell cucumbers for $1 to $2 each, zucchini for $2 each ($1 for a small one), and green beans for $5 a quart, or about $4 a pound sold over a legal-for-trade scale. Those three crops come in faster than any family can eat them, so they are the ones most growers underprice. Here is what the numbers say for each:

Cucumbers: $1 to $2 each. Virginia markets charged $1.00 to $2.00 a cucumber in August 2026, an average of $1.28. Five markets sold them by the pound instead or as well, at $1.00 (Danville), $1.99 (Roanoke), $2.00 (Lakeside), $3.50 (Annandale) and $3.50 for organic (Birdhouse). Grocery ads the week of September 25 had cucumbers at 75 cents each and long seedless at $1.27, with organic seedless at $2.50. Charge $1 for a standard slicer and $2 for a long English or Asian type, and sell pickling cucumbers by the quart or in a counted bag, or by the pound ($2 to $3 at the two markets that listed them) if a legal-for-trade scale does the weighing. Sell small Persian cucumbers by the pint or in a counted bag; grocery ads had them at $2.90 for a tray of 5 or 6.

Zucchini and summer squash: $2 each, $1 for a small one. Markets that sold squash by the pound charged $1.75 to $3.50, an average of $2.43. Kaufman Family Farms sells zucchini on Homegrown in 1 lb and 2 lb bags and says there are "one or two zucchini per bag, typically," so weigh five of your own (the method is a few sections down) before you turn the $2.43 pound price into a price per zucchini. At $2.43 a pound, a full-size zucchini of about 0.8 pound is worth about $1.94 (0.8 x $2.43), signed at $2, and a small one of about 0.4 pound is worth about 97 cents (0.4 x $2.43), signed at $1. Both stay above the grocery ad of $1.60 a pound, which puts the same two sizes at $1.28 and 64 cents. Two markets sold squash by the piece, at 50 cents (Bath) and $1 (Farmville), without saying how big, and 50 cents is under what the store asks for a full-size zucchini, so price yours from its weight instead. At a stand charging $2 each, "3 for $5" moves surplus when the plants are out of control. Oversized zucchini go in the cooking bag, not the main display.

Green beans: $5 a quart. Quart prices were $4 (Lakeside), $5 (Farmville) and $6 (Annandale and Burke), an average of $5.25 across the four, so $5 sits 5% below the market. By the pound, beans sold for $3.00 to $5.00, an average of $4.00. Grocery ads had them at $2.17 a pound conventional and $4.50 for a 12 oz bag of organic. Beans take longer to pick than anything else on your table, so do not price them like zucchini.

On Homegrown, vendor prices for these crops spread wider than the market's: South Fork Farm sells a pound of green beans for $2, KairosGO a pound of organic green beans for $3.99, and Harvest House Foods a pint of mixed green, purple and dragon's tongue beans for $4 or a 4 lb bag for $25 (about $6.25 a pound). KairosGO lists slicing cucumbers at $1.49 and English cucumbers at $2.29.

Should You Price Below the Grocery Store?

No, you should not price below the grocery store, and in most cases you should price above it. In 2026 the Virginia market averages sat above the grocery store's conventional ad price on every vegetable in the comparison below, so a farm stand priced at the market's level is already above the store, and that is fine. The store is a floor that tells you when you have gone too low, not a ceiling. It has three exceptions, and this is the one list of them in this guide: bulk canning boxes, seconds (imperfect produce and counted cooking bags), and surplus you would otherwise compost.

Here is the gap on the vegetables backyard growers sell most:

Swipe left to compare the organic and market columns.

VegetableUnitGrocery ad, conventionalGrocery ad, organicVirginia market average, Aug 2026Market vs. organic ad
TomatoesPound$2.01$2.49$3.50Market $1.01 higher
Zucchini or summer squashPound$1.60$2.39$2.43Market $0.04 higher
Green beansPound$2.17$4.50 for a 12 oz bag ($6.00 a pound)$4.00Organic ad $2.00 higher
Cherry or grape tomatoesPint$2.50Not in the survey by the pint$4.18Market $1.68 above the conventional pint
CucumbersEach$0.75Not in the survey for standard cucumbers (long seedless: $1.27, or $2.50 organic)$1.28Market $0.53 above the conventional ad

Grocery: USDA Agricultural Marketing Service weekly grocery ad survey, September 25, 2026, national averages of advertised prices. Market: Virginia Market News Service August price summary, report of August 31, 2026. Both loaded September 30, 2026. The organic bean price is $4.50 divided by 0.75 pound.

So "match the organic aisle" works for squash, undershoots the market on tomatoes by about a dollar a pound, and overshoots it on organic green beans by $2 a pound. That is why the market comes first in the method above and the store second. Here is when to price at, below, or above your market's level:

Price AT market levels when:

  • Your produce is genuinely different from what the store sells (heirloom varieties, unusual herbs, just-picked freshness)
  • You have limited supply and regular demand
  • Customers already know and trust you

Price 10-20% BELOW market levels when:

  • You are building your customer base and want people to try your products
  • You have heavy surplus and need to move volume before it spoils
  • The same crop is everywhere at once and your market's own price is sliding, so you follow it down (this is not undercutting a neighbor, which the neighbor section below advises against)

Price ABOVE market levels when:

  • You grow something the store does not carry at all (purple carrots, lemon cucumbers, fresh turmeric)
  • Your product has a specific quality advantage (no spray, specific variety, picked that morning)
  • You offer convenience that the store cannot match (pre-orders, porch pickup, weekly delivery)

Never price at garage sale levels. Charging well under what your own market charges, like $1 for a whole bag of tomatoes, signals "I do not value my own product." Customers who pay garage sale prices often do not come back, because they were buying the deal, not your food. Customers who pay fair prices become regulars.

There is also a practical reason to avoid rock-bottom prices: they attract the wrong customers. People who buy rock-bottom zucchini are not going to become your $6/dozen egg regulars next spring. People who pay $2 for a zucchini because it is fresh and local are exactly the customers you want: they value quality, they come back, and they tell their friends. Egg regulars are their own pricing question, and how to price eggs at a farm stand walks through it.

How Do You Price Heirloom Vegetables at a Premium?

Charge $1 to $2 more a pound for heirloom tomatoes than for your regular slicers, on a legal-for-trade scale, or $2 to $3 more on a level quart basket, and sell the name, not just the tomato. At Roanoke's city market in August 2026, heirlooms sold for $4.29 a pound next to regular tomatoes at $2.49, a $1.80 premium. At Lakeside in Richmond, heirlooms were $4.00 against $2.50 to $4.00 for the rest. At Birdhouse, also in Richmond, they were the same $3.50 as regular tomatoes, which shows the premium is earned at the table, not automatic.

Here is how growers earn it:

  • Put the variety on the sign. "Cherokee Purple, $7 a quart" sells a story; "Tomatoes, $5 a quart" sells a tomato. The grocery survey does not even track heirlooms as their own line, so your shopper has no store price to hold you to.
  • Cut one open. A plate of sliced Brandywine with salt does more than any sign. Keep it covered and change it every hour.
  • Sell mixed colors by the pint or the piece. Mountain Artisan's ZachsGarden lists Lemon Boy, purple and cherry tomatoes on Homegrown at $8 a pint, while Harvest House Foods lists a pint of assorted cherry tomatoes at $5. Same pint, $3 apart, but ZachsGarden charges the same $8 for its plain cherry pint as for the Lemon Boy and purple ones, so the gap is between two sellers, not between named and plain tomatoes.
  • Explain the ugly. Heirlooms crack and shoulder. A one-line card ("cracks are normal on old varieties; flavor is the point") keeps shoppers from treating them as seconds.
  • Bundle them as a gift. Try a box of five tomatoes, one of each variety, labeled by name, as a hostess gift at $12 to $15, a price five red slicers would struggle to fetch.

The same rule covers purple potatoes, striped beets and white eggplant. ZachsGarden lists Purple Adirondack potatoes and Purple Majesty sweet potatoes at $8 (the listing does not give a size) and says plainly that they are "not found in your local supermarket." That sentence is the whole pricing argument.

What About Imperfect or "Ugly" Produce?

Price imperfect produce about 20 to 30% below your best produce, or bag a set count of it as a $5 cooking bag, and never compost anything that is still good to eat. Not every tomato is picture-perfect. Misshapen peppers, oversized zucchini, cracked tomatoes, and sunburned squash are all perfectly good to eat. They just do not look like the grocery store version.

How to price imperfect produce:

  • Discount by about a quarter, then round to a whole dollar. If your perfect tomatoes are $5 a level quart, sell the ugly ones at $4 a quart (25% off is $3.75, which rounds to $4, or 20% off), or, on a legal-for-trade scale, $2.25 a pound against $3 for your best. Make it a clearly labeled section: "Imperfect but Delicious, $4 a quart."
  • Bundle into "Cooking Bags." A bag of 8 ugly tomatoes, odd peppers, and bumpy zucchini for $5, with the count on the label and "Perfect for Sauce, Soup, or Salsa" under it, moves product that would otherwise sit.
  • Do not hide them. Put the imperfect section right next to the perfect section. Some customers deliberately seek out ugly produce because it feels more authentic and less wasteful.
  • Never throw them away. Even at half price, imperfect produce is revenue that covers your costs. Composting a marketable product is leaving money on the ground. Odd-shaped Romas and oversized slicers have one more buyer who never asks for perfect fruit: home canners, who get 17 to 20 quarts of crushed tomatoes from a 53 pound bushel, which is why selling tomatoes to canners by the half-bushel basket moves a late-summer glut in one pickup.

You can make imperfect produce part of your brand with a hand-painted sign like "Ugly Veggies, Great Taste." It tells shoppers up front what they are getting and why it costs less. Your customers are not buying perfection. They are buying freshness, flavor, and a connection to the person who grew it. If seconds become a real part of your harvest, the ugly produce business model covers seconds boxes and turning surplus into sauce or jam.

How Do You Price for an Honor System Stand?

Price an honor system stand in whole dollars ($3, $5, $10) and by the piece, by the pint or quart, or by a counted bag, never by the pound. Honor system stands need pricing that is simple, unambiguous, and whole-dollar. Here is how to adapt your pricing:

Rules for honor system pricing:

  • Whole dollars only. $3, $5, $10. Never $3.50 or $4.75.
  • Per-unit where possible. "$2 each" is clearer than "$3/lb" when there is no scale. It also means you do not need a legal-for-trade scale, which states like Maryland register every year, one of the rules for selling vegetables from your garden that many growers never hear about.
  • Pre-pack bulk items by count or measure. Instead of "Tomatoes $3/lb," put tomatoes in quart baskets, or count them into bags, and price the unit: "Quart of Tomatoes $5" for a level quart that weighs about 1.7 pounds, or "Bag of 4 Tomatoes $5." The customer does not need to weigh anything, and the sign says exactly what each bag holds.
  • Round up, not down. If your bag of 4 tomatoes would be $4.50, price it at $5. The convenience of whole-dollar pricing is worth the rounding. The one exception is a single item whose market average is under $1.50, like a cucumber or pepper: it stays at $1 (see "Should a Farm Stand Charge Less Than the Farmers Market?" below).

Bundling for surplus:

When you have too much of something, bundling moves it faster than individual pricing:

  • "Grab Bag of 5, $5" (five mixed vegetables in a paper bag, $1 a piece, the same as a $1 cucumber or pepper, with the count on the sign)
  • "3 Zucchini for $5" (instead of $2 each)
  • "Herb Trio, $8" (basil + cilantro + rosemary)
  • "Family Box of 15, $15" (15 pieces of whatever you have the most of, counted, with the number written on the sign)

Bundles reduce decision fatigue, increase average transaction size, and move surplus before it spoils. Put bundles at the front of your stand where customers see them first. They also cut what you lose to card fees, which matters at a stand that takes a QR code instead of cash (the fee math is three sections down). For the cash box, the camera and the sign, setting up an honor system farm stand covers the rest.

Do You Need a Scale to Sell Vegetables by the Pound?

Yes, in Maryland and many other states you need a legal-for-trade scale to sell vegetables by the pound, and a kitchen scale will not do. The National Council on Weights and Measures, which runs the national scale certification program, says in its certification FAQ that "many states require" a scale to carry an NTEP certificate before it is used in a sale. If you charge by weight, the scale has to be a legal-for-trade model, and some states, Maryland among them, make you register it every year. In Maryland, every commercial scale has to be registered with the state (COMAR 15.03.08.02), the registration expires May 31 of each year (15.03.08.04), and the fee is $25 per scale up to 100 pounds plus $75 per business location (15.03.08.05). We read all three sections of the Maryland regulation on September 30, 2026.

A kitchen scale does not qualify, however accurate it is. The University of Maryland Extension's guide to selling produce by weight lists what a legal-for-trade scale is marked with: a serial number, a model number, a Class III designation and an NTEP certificate of conformance (NTEP is the national program that tests commercial scales). It also says inspectors can shut down a vendor using an unapproved scale.

In Maryland

Registration is required for every scale used in a sale, it expires May 31 each year, and it costs $25 per scale up to 100 pounds plus $75 per business location, per COMAR 15.03.08.02, .04 and .05, read September 30, 2026. Other states set their own rules and fees, so call your state's weights and measures office before you buy a scale.

The easy way around the scale is to sell by something other than weight. The same Extension guide lists the legal options:

  • By count: the guide's examples are "6 for $1" and "$3 each"; at a stand that is "$1 each" or "3 cucumbers for $5."
  • By measure: a peck, a quart, a labeled box or a berry basket (the pint baskets in this guide are berry baskets).
  • By the bunch, for a few items: the guide's example is parsley, so herbs fit here.
  • Not by a bag alone: the guide counts a "2-pound package for $2" as a sale by weight, so in Maryland a bag sold by weight has to be packed on a legal-for-trade scale and meet the state's net quantity labeling rules. A bag you did not weigh needs a count on the sign ("4 tomatoes, $5"), or use a quart or peck basket instead.

Selling by count still has to be honest. The Extension guide notes that even "three ears of corn for $1" falls under weights and measures law, so what the sign says is what the customer gets.

How Do You Work Out a Price per Tomato or per Pound?

Divide the price by the number of pieces or pounds, then round to a price you can sign. If 2 tomatoes cost $1.99, one tomato costs $1.99 ÷ 2 = $0.995, or about $1.00. If a 2 lb bag costs $5.99, the price per pound is $5.99 ÷ 2 = $3.00. That is all unit pricing is, and it is the fastest way to check a bundle against your per-pound price.

Three conversions come up at almost every stand:

  • Per pound to per piece. Weigh five average fruits on any scale at home, divide by five, and multiply by your per-pound price. If five zucchini weigh 4 pounds, each is 0.8 pound, so at $2.43 a pound one zucchini is worth about $1.94. Sign it at $2. (The home scale is fine here because you are setting a price, not weighing a sale.)
  • Per container to per pound. Fill a quart with your slicers and weigh it. In the University of Maryland Extension's example, a quart sold for $4.00 held 3 pounds of tomatoes, which at $1.49 a pound would have been $4.47. The container price left 47 cents on the table. A level quart holds closer to 1.7 pounds (that is what Lakeside's $5 quart of Romas works out to at its $3 pound price), so at this guide's $3 a pound it is $5; weigh yours, since the Extension's example assumed a quart that weighed 3 pounds.
  • Bundle check. "3 for $5" on $2 cucumbers is a 17% discount ($6 down to $5). Make sure the discount moves surplus you would otherwise compost, not product that would have sold at full price.
Vendor tip

Weigh one full container of each crop at the start of the season and write the weight on the inside of your sign box lid. A quart of cherry tomatoes, a pint of beans, a peck basket of potatoes: once you know what each holds, you can turn any per-pound market price into a container price in your head, and you will notice when your containers start running heavy.

How Much Do Card Fees Take From a $3 Vegetable?

On a $3 sale, card processing at 2.9% + $0.30 takes 39 cents, or 12.9% of the sale. On a $15 bag it takes 74 cents, or 4.9%. The flat 30 cents is the part that hurts small tickets, which is why bundles and whole-dollar pricing above $5 matter more at a stand that takes cards or a QR code.

Here is the full fee stack on one $15 counted bag of vegetables and on a month of 50 of them, for the four ways a farm stand usually gets paid:

Slide sideways for what each option costs you over a month.

How you get paidMonthly planTrialPlatform feeCard or payment processingCustomer pays on a $15 bagYou pay on a $15 bagYou pay on 50 bags ($750)
Homegrown storefront (pre-orders, online card payment)$10 billed annually ($12.50 billed monthly)7 days, no charge until day 8$0, 0% commission2.9% + $0.30, paid by you$15.00$0.74 plus the plan$46.75 ($49.25 on monthly billing)
Square Free plan, online checkout$0Not needed on a $0 plan$03.3% + 30¢ online, paid by you$15.00$0.80$39.75
Square Free plan, Tap to Pay on your phone at the stand$0Not needed on a $0 plan$02.6% + 15¢ in person, paid by you$15.00$0.54$27.00
Venmo business profile QR code$0Not needed on a $0 plan$01.9% + $0.10, paid by you$15.00 ($15.45 if they pay with a credit card)$0.39$19.25
Cash box$0Not applicable$0None$15.00$0.00$0.00, minus whatever goes missing

Checked September 30, 2026 on Homegrown's signup page, Square's pricing page and Venmo's fee page. Square Plus ($49 a month per location) lowers online processing to 2.9% + 30¢. Venmo charges the sender 3% when they pay with a credit card. Fees are figured on the $15 price; the 50-bag column is 50 times the unrounded per-bag fee ($0.735 for Homegrown, $0.795 for Square online, $0.54 in person, $0.385 for Venmo) plus the plan. Taking cards at the stand with Square needs either Tap to Pay on your phone, which Square says needs no additional hardware, or a card reader, and Square's hardware starts at $59 on its pricing page.

Two things follow for your prices:

  • The fee share falls as the sale grows. At 2.9% + $0.30: $3 loses 12.9%, $5 loses 8.9% ($0.45), $15 loses 4.9% ($0.74) and a $30 half bushel loses 3.9% ($1.17). Pricing a pint at $4 instead of $3, or selling three $3 products as one $9 bag (56 cents in fees instead of $1.16), keeps more of each sale.
  • Cash and Venmo cost the least but take no orders. They collect money for what is on the table. They do not tell you on Thursday how many bags to pick for Saturday, which is the problem the pre-order section below is about.

How Do You Handle Pricing When Your Neighbor Sells the Same Thing?

If another backyard grower in your area sells the same vegetables, resist the urge to undercut them. A price war between two people selling surplus zucchini helps nobody, and the Virginia numbers show why it is rarely needed: Annandale and Burke, two markets in the same county, held tomatoes $1.25 a pound apart in the same month.

What to do instead:

  • Differentiate on variety. If they sell regular tomatoes, sell heirloom tomatoes. If they sell green peppers, sell hot peppers or colored varieties.
  • Differentiate on convenience. Offer pre-orders through an online ordering page so customers can order from you specifically and pick up at a scheduled time. Convenience wins over price.
  • Differentiate on presentation. Clean, labeled products in organized displays outsell loose vegetables on a bare table even when the products are identical.
  • Talk to your neighbor. Seriously. Coordinate: sell different products, sell on different days, or refer customers to each other for products you do not carry. A collaborative approach is better for both of you. When the whole road is selling zucchini, a price cut is not the only way out: seven places to sell vegetables, from a $15 weekly veggie bag to restaurants and grocery co-ops, spread your harvest across buyers who never see your neighbor's table.

For more on the pricing psychology that keeps food vendors stuck at too-low prices, read our article on pricing guilt and why charging what you are worth feels wrong.

How Do You Display Prices So Customers Actually See Them?

Put a price on every product, every bag and every bundle, readable from arm's length. A customer who has to ask "how much is this?" is a customer who might walk away instead, and at an honor stand there is nobody to ask. Here is how to display prices effectively:

At an attended stand:

  • Use a price board: a single chalkboard or poster listing every product, its unit and its price. Hang it at eye level where customers see it as they approach.
  • Individual price tags on each product or product group
  • Verbal pricing when customers ask: say the price confidently, not apologetically

At an honor system stand:

  • Price stickers directly on each item or on the container/bag
  • A central price board visible from the cash box
  • Chalkboard paint on wooden stakes stuck into display baskets: "$4 / quart" or "$5 / bag of 4"
  • Pre-pack everything by count or by the quart, and write the count and the price on the bag or basket with a marker

The golden rule: If a customer has to look for the price, your pricing is not visible enough. Every product, every bag, every bundle needs a price that can be seen from arm's length without bending down or moving things aside.

Write the unit as big as the price. "$4" next to a pile of tomatoes reads as $4 each to one shopper and $4 a pound to the next, and both feel cheated when they find out. A set of small chalkboard signs or wooden stakes is cheap and pays for itself the first time it saves a sale. Using a chalkboard sign at your farm stand covers lettering and placement.

When Should You Raise Your Prices?

Raise your prices one step at a time, about $1 on your bigger units first, when you sell out regularly, keep the same regulars, or see your market's prices climb. Raise them when any of these are true:

  • You sell out regularly. If everything is gone within two hours of stocking your stand, demand exceeds supply. Raise the price one step on one product, the bigger units first ($5 to $6 a quart, $15 to $16 for the family box), and see what happens. A $1 jump on a $1 or $3 item is a big percentage, so move those last.
  • You have repeat customers. Regulars who come back every week are buying your product, not your price. They will absorb a modest increase.
  • Your market's prices go up. Check the tables at your nearest market once a month. If their tomatoes go from $3.50 to $4.50 a pound, your $5 quart basket of tomatoes (about 1.7 pounds at $3) is now a deal, since the same 1.7 pounds cost about $7.65 at the market. Do not be afraid to adjust. Grocery prices move too, but often the other way in peak season: the Bureau of Labor Statistics average for field-grown tomatoes slipped from $2.15 a pound in June 2026 to $1.98 in August.
  • The season is ending. Late-season produce can get scarcer. If your market's prices rise in September, follow them up.
  • You add value. If you start offering pre-orders, washed-and-sorted produce, or recipe cards with your products, you can charge more because you are delivering more.

How to raise prices without losing customers:

  • Change prices on a set day, like the first stand day of the month after you check your market, not in the middle of a stand day or in front of a customer
  • Do not apologize at the stand. Put a small "new prices start [date]" note on the sign two weeks ahead, then change the price tags
  • If someone asks, say "prices reflect this season's costs," with no further explanation needed

If your regulars order by text and you want to tell them first, how to raise your prices without losing customers has the wording. For a complete guide on getting started with your farm stand, read how to start a farm stand.

Should a Farm Stand Charge Less Than the Farmers Market?

Yes, a little: up to 20% below your market's price is fair, because a farm stand skips the booth fee, the drive and the setup. When we read seven markets' 2026 fee pages for our guide to the real cost of selling at farmers markets on September 30, 2026, one market day's booth cost a home baker $20 to $84. Rates for produce growers can differ, so ask your own market. A stand at the end of your driveway pays none of that.

Here is how the discount works on Virginia's August averages:

  • Tomatoes: $3.50 a pound at market, so $3 a pound at your stand (14% below) over a legal-for-trade scale, or without one, a quart basket at its weight times $3: Lakeside sold a conventional quart of Romas for $5 (Bath's $5 quart was cherry tomatoes), and a level quart of about 1.7 pounds is $5 at your stand. Heirlooms are the case for going above the market (see "Price ABOVE market levels when" earlier): $4 to $5 a pound on a scale, against $3.50 to $4.29 at the three Virginia markets that listed them ($3.00 at State Street, just over the line in Tennessee).
  • Cherry tomatoes: $4.18 a pint at market, so $4 a pint (4% below).
  • Green beans: $4 to $6 a quart at four markets, an average of $5.25, so $5 a quart at your stand (5% below).
  • Cucumbers and bell peppers: $1.28 and $1.40 each at market, so $1 each (22% and 29% below). Charge $2 for long English or Asian cucumbers and for red, yellow or orange peppers.

The 20% line has two exceptions in this guide, and only two. The first is the $1 cucumber or pepper above: when the market average is under $1.50, the nearest whole-dollar price for an honor box is $1, so the gap comes from rounding, not from a discount. The second is bulk and seconds: a half-bushel canning box, a counted cooking bag of imperfect produce, or surplus headed for the compost pile. Those same three, bulk canning boxes, seconds and compost-bound surplus, are also the only exceptions to the grocery store floor, listed once in the grocery store section above. Outside those two, do not go further below than 20%. At a price 40% under the market, you have to sell two-thirds more vegetables (1 ÷ 0.6 = 1.67 times as many) just to take home the same money, and your regulars learn your vegetables are worth less than the ones a mile away.

How Do You Price Vegetables for an Online Store?

Price vegetables online by the fixed unit, not by the pound at checkout: a pint, a quart, a bunch, a set count, or a box that lists how many of each item it holds, each at its own price, and a 1 lb bag only if you pack it on a legal-for-trade scale where your state requires one, as Maryland does. Shoppers order ahead and you pick to the order, so the price has to be set before anything is weighed.

Here is what that looks like on Homegrown today, from a live pull of the catalog:

From Homegrown's own catalog

In a live pull of the Homegrown catalog on September 30, 2026, 129 of the 2,773 products listed by 311 vendors sat in the Vegetables category. Reading every one by hand, 54 were fresh vegetables, not boxes or shares (including rhubarb, ginger and grape leaves), from 8 vendors, and 22 of those 54 came from one vendor, KairosGO. The other 75 were 32 microgreens listings, 23 mushrooms, 7 fresh-cut herbs, 4 mixed boxes or shares, and 9 that were not fresh vegetables (pickles, salsa, kimchi, a veggie tray, edible flowers, an avocado and a cookie listing filed in the wrong category). Prices for the crops in this guide: South Fork Farm, $2 a pound for green beans, green bell peppers and onions and $3 a head for lettuce; Kaufman Family Farms, $3.99 for a 1 lb bag of zucchini and $5.99 for 2 lb; Harvest House Foods, $5 for a pint of cherry tomatoes.

Those three vendors all sell by a fixed unit, and that is how Homegrown works right now. You list one product with sizes (a pint at $4, a level quart at $5, a half bushel at $30), and each size carries its own price. Homegrown has no price-by-the-pound checkout yet; its signup page lists "Sell by weight" as on the roadmap, not live. Three habits help when you sell online:

  • Name the unit in the product title. "Cherry tomatoes, pint" and "Green onions, bunch of 6" answer the question before it is asked, the way Harvest House Foods titles its listing "Cherry Tomatoes - Pint" and South Fork Farm titles its "Green Beans, 1 pound".
  • Set a count you can actually pick. If you can pick 20 pints by Saturday, list 20. Selling out online is better than texting six people that you came up short.
  • Keep online and stand prices the same. A shopper who sees $5 online and $4 at the stand will wait for the stand.

How Do You Turn Surplus Into Pre-Sold Revenue?

The biggest pricing headache at a farm stand is surplus. You harvested 40 pounds of tomatoes, put them out in $5 quart baskets of about 1.7 pounds each, and half are still sitting there at 3 PM going soft. Pre-orders fix most of it: you list what is ripening, customers claim what they want, and you pick what is already sold, with only a little extra for the table.

Homegrown handles the ordering side of this for $10 per month billed annually ($12.50 billed monthly), with no percentage fees beyond standard payment processing of 2.9% + $0.30 per order, which you pay, not your customer. List this week's harvest with photos and the prices from this guide (a $4 pint, a $5 quart, a $15 bag with its count on the listing), share the link on Nextdoor or print a QR code for your stand from Homegrown's built-in generator, and customers order and pay before you pick a single tomato. Inventory counts go down as orders come in, so the number on each listing matches what you have left to pick, and you can set more than one pickup spot: the stand, your porch, the Saturday market.

Collecting orders through text messages works for your first 5 regulars, but when you are juggling "save me tomatoes," "can I add peppers?" and "I'll pay you Saturday" from 15 people, you need one link that handles ordering and payment in one step. Square's Free plan does online checkout for $0 a month but charges 3.3% plus 30 cents per online transaction (2.9% plus 30 cents on its $49-a-month Plus plan), and you build the ordering site yourself. A Venmo business profile costs 1.9% plus 10 cents a payment and is the cheapest option in the fee table above after cash, but it collects money without keeping an order list, so you still track who wants what by hand.

What Homegrown does not do, so you know before you start:

  • It does not set your vegetable prices for you. Its AI pricing helper gives a "Suggested price from cost + time + local market context," which the signup page calls "A sanity check, not a rule," and its Price Benchmarks are "Crowd-sourced cottage-food pricing data." The vegetable numbers in this guide come from the Virginia report and USDA's grocery ads, not from Homegrown. It does not set up your display either.
  • It cannot price by the pound yet. List fixed units with their own prices instead.
  • Customers create a Homegrown account to place their first order.
  • There is no drops or countdown-release feature.
  • Your storefront is listed on Homegrown's marketplace, but plan on most orders coming from people you send to your own link.
  • Payouts hold back 20% of each order for 30 days, then release it automatically, so count on that when you plan cash for seed and supplies.

The 7-day trial (no charge until day 8) is long enough to put up one week's harvest and see whether your regulars use the link. If you want the setup steps first, the farm stand pre-order system guide walks through them, or go straight to setting up your storefront and list this week's tomatoes tonight.

Frequently Asked Questions

How much should I sell homegrown tomatoes for?

We recommend $3 a pound for slicing tomatoes at a farm stand in 2026 when a legal-for-trade scale weighs each sale, or without one, a quart basket priced at its weight times $3 ($5 when a level basket holds about 1.7 pounds). At the eight Virginia farmers markets that reported slicing tomatoes in August 2026, slicers ran $2.49 to $5.00 a pound and averaged $3.50, while heirlooms ran $3.50 to $4.29 at three Virginia markets and $3.00 at the one Tennessee market in the report. Price at or slightly below your local farmers market, never below the grocery store's price for the same tomatoes ($2.01 a pound conventional and $2.49 organic in late-September 2026 grocery ads), outside the bulk canning box, seconds and compost-bound surplus listed in the grocery store section above. If you sell out consistently, raise the basket price by $1 first ($5 to $6) before you move the per-pound price.

Is it weird to charge neighbors for vegetables from my garden?

No. Your vegetables cost you time, money (seeds, water, soil amendments), and space. Charging a fair price respects the work you put in and the value of the product. Neighbors who ask whether you sell are asking because they want to buy, and $3 a pound for tomatoes picked that morning, weighed on a legal-for-trade scale, is less than the $3.50 Virginia farmers market average in August 2026.

How do I price vegetables at an honor system stand without a scale?

Price per unit (each, per bunch of herbs, per pint or quart basket, or per bag with a set count) instead of per pound. Put tomatoes in quart baskets and price each one from its weight at $3 a pound ($5 for a level quart, about 1.7 pounds), or in bags marked with how many are inside. Sell peppers at $1 to $2 each. Bundle herbs in rubber-banded bunches: $3 for cilantro, parsley or dill, $4 for basil, rosemary, thyme or sage. This means you do not need a scale, so you skip scale registration rules in states like Maryland, and it suits a self-serve stand where nobody is there to weigh.

Should I charge the same as the farmers market?

Match or go slightly below farmers market prices. Your overhead is lower (no booth fee, no gas, no setup time), so a discount of up to 20 percent is reasonable and gives customers an incentive to stop at your stand. On Virginia's August 2026 averages that means about $3 a pound for tomatoes on a legal-for-trade scale (or $5 a level quart basket without one) and $4 a pint for cherry tomatoes. But do not go below your costs: your time and products are worth real money regardless of where you sell.

What do I do with surplus I cannot sell?

Bundle it into counted grab bags at a discount, offer it to neighbors at half price, donate it to a food bank, or preserve it (can, freeze, dehydrate). The worst option is letting it rot, which wastes your labor and seeds. A grab bag with a set count at $3 to $5 is better than composting a pile of perfectly good vegetables, and a half bushel of seconds sold to a home canner for about $30 is better still.

How do I know if my prices are too low?

Three signs: you sell out every time (demand exceeds supply), customers never question your prices (they expected to pay more), and you calculate your effective hourly rate and it comes out below minimum wage. A fourth is a quick comparison: if your prices are more than 20% under the averages in your state's farmers market report (outside the $1 cucumber or pepper and the bulk and seconds exceptions in the farm stand section above), or under the grocery store's shelf or ad price for the same vegetable (outside the bulk canning box, seconds and compost-bound surplus listed in the grocery store section), you are underpricing. If any of these are true, try raising one of your bigger units by $1 (a $5 quart to $6) at your next monthly price change, and watch whether it still sells before the next one.

How much is a pint of cherry tomatoes at a farmers market?

A pint of cherry tomatoes cost $3 to $6 at the seven Virginia-area farmers markets that sold them by the pint in August 2026, and the report's average was $4.18. Organic pints ran $5 to $6 where markets listed them. Grocery ads the week of September 25, 2026 had grape tomatoes at $2.50 a pint, so $4 is a fair farm stand price for a fresh-picked pint and $5 for mixed colors.

This guide sets the price on what you grow. These pick up the questions that come right after it, in the order most growers hit them:

Your Vegetables Are Worth More Than You Think

The produce at your stand was grown in your soil, picked this morning, and carried to a table ten feet from where it grew. No truck, no warehouse, no shelf life countdown. That is a premium product by any definition, and in 2026 the farmers market down the road is already charging like it: $3.50 a pound for tomatoes and $4.18 a pint for cherry tomatoes.

Before your next stand day, check three numbers: what your nearest market charges for the five things you grow most, what the grocery store's organic aisle charges for the same five, and what an hour of your picking is worth. Set your price at or just under the market (above it for heirlooms and crops the store does not carry), never under the grocery store except for bulk canning boxes, seconds and surplus headed for the compost, and make sure it pays you for the third. Write the unit as big as the price, round to whole dollars, and put your surplus in counted bags before it goes soft. Then look again in a month, because tomato prices in August are not tomato prices in October.

Price it like one.

About the Author

Evan Knox is the cofounder of Homegrown, where he works with hundreds of small food vendors across the country to sell online. He and his Co-founder David built Homegrown after seeing how many local vendors were stuck taking orders through DMs and cash-only sales.

Your Store Could Be Live Tonight

15 minutes. That's all it takes. Add your products, share your link, and start taking orders. Free for 7 days.
Start Your Free Trial
Start Your Free Trial

7-day free trial · $10/mo after · Cancel anytime