A Blog Cover Single Image
A Client Image
Evan Knox
Cofounder, Homegrown
Tips & Tricks
September 25, 2026

How Much Should You Sell BBQ Plates For? (2026 Pricing Guide)

The short version: Sell a homemade pulled pork plate with two sides and bread for about $15, a smoked chicken plate for $14, a brisket plate for $22 and a half-rack rib plate for $24, close to the $14.50 pork plate and $22.50 brisket plate at Southern Soul Barbeque in Georgia. By our estimate, a 1/3-pound pulled pork plate costs about $3.97 to make and a brisket plate about $7.22, because smoking cuts the raw meat roughly in half, and a 25-plate pork sale at $15 pays you about $25.74 an hour after supplies and card fees. Check your permit before you set any price, because meat plates are not a cottage food in most states.

Checked September 24, 2026: menu prices on southernsoulbbq.com, lewisbarbecue.com and franklinbbq.com, meat and supply prices on Walmart.com, a live pull of Homegrown's catalog, the Texas Department of State Health Services cottage food page, the California Department of Public Health MEHKO page, the Bureau of Labor Statistics cashier wage page, and the pricing pages of Homegrown, Hotplate and Square. Limits: store prices move weekly, the smoker yields, plate sizes and 10 hours of work below are our estimates, not measurements, and rules change, so verify your state's current rules before you sell a single plate. Homegrown customers create an account to place a first order, and Homegrown has no timed drop or countdown release.

Your neighbor tasted your brisket at the Fourth of July cookout, and now three people from church want plates next Saturday. You need a number to text back tonight. Pick too low and a 12-hour cook pays you less per hour than a cashier job. Pick too high and the plates sit in the cooler.

Most answers online stop at "charge three times your food cost." That rule misses the thing that makes BBQ different from every other food you could sell: the smoker takes about half of the meat you paid for. This guide builds each plate price from numbers checked the day it was written, including what restaurants charge, what BBQ vendors on Homegrown charge, what a plate costs you, how long a cook takes and what card fees take.

How Much Should You Sell BBQ Plates For?

Sell a pulled pork plate for $15, a smoked chicken plate for $14, a brisket plate for $22 and a half-rack rib plate for $24. Each plate here means 1/3 pound of smoked meat (or one chicken leg quarter, or half a rack of ribs), two 4-ounce sides, two slices of bread, pickles and a cup of sauce in a hinged takeout box. If you serve a bigger plate, charge more. The price ladder below is where most part-time BBQ vendors can start.

$14.50What a customer pays for Southern Soul Barbeque's two-side pulled pork plate, September 24, 2026
$3.97What one pulled pork plate costs you to make, boxed, by our estimate
$15Suggested price your customer pays for that plate at pickup

Scroll sideways to see every column.

What you sellAmountSuggested priceYour cost (our estimate)When it fits
Pulled pork plate1/3 lb pork, 2 sides, bread$15$3.97Your everyday plate, priced beside Southern Soul's $14.50 pulled pork plate
Smoked chicken plate1 leg quarter, 2 sides, bread$14$2.97Cheapest meat, easy to cook in bulk
Brisket plate1/3 lb sliced brisket, 2 sides, bread$22$7.22Costly meat, longest cook
Rib plateHalf rack of St. Louis ribs, 2 sides, bread$24$11.23The plate with the thinnest margin
Pulled pork sandwichAbout 1/4 lb pork on a bun, slaw on the side$11$2.82Lunch orders and people who want to try you first
Pulled pork by the pound1 lb in a foil pan$16$6.75 plus the panFamily dinners and parties
Brisket by the pound1 lb sliced$30$16.49Holidays and game days
Whole rack of ribsOne St. Louis rack$35$19.01Weekend orders

The ladder is our recommendation. It is built from restaurant menus loaded September 24, 2026 (Southern Soul Barbeque, Lewis Barbecue and Franklin Barbecue), from Homegrown vendor listings pulled the same day, and from the cost build further down, which uses Walmart.com meat and supply prices from that day.

Three things back the $15 pulled pork plate:

  • The restaurants. Southern Soul Barbeque, a Georgia BBQ joint, charged $14.50 for pulled pork with two sides and white bread on September 24, 2026. A home plate made with the same care belongs at that level, not at half of it.
  • Your supplies. At 1/3 pound of meat, our pulled pork plate costs $3.97 to make. Three times that is $11.91, and $15 leaves room for the hours a smoker takes.
  • Your time. A 25-plate sale takes about 10 hands-on hours by our estimate. At $15 a plate that pays about $25.74 an hour. At $10 it pays $13.60.

Before you take a single order, read the section on permits below. Smoked meat is not a cottage food in most states, and the route you pick changes your costs. If you live in California or Utah, the guide to MEHKO home kitchen permits explains the one permit that lets you sell hot meals from your own kitchen.

What Do BBQ Restaurants Charge Right Now?

On September 24, 2026, Southern Soul Barbeque charged $14.50 to $22.50 for a plate with two sides, and three well-known BBQ restaurants charged $16 to $42 a pound for pulled pork or brisket (Southern Soul also sells a whole smoked butt at $13 a pound). A joint on the Georgia coast sat at the low end. A famous Austin restaurant with a line around the block sat at the top.

Swipe across to read the whole table.

RestaurantWherePulled porkBrisketRibsPlates and sandwichesSides
Southern Soul BarbequeSt. Simons Island, GA$16 a lb family style; whole butt $13 a lb$34 a lbHalf slab plate $22; family style full slab "$34/LB," half slab "$18/LB" as printedPlates with two sides and white bread: pulled pork $14.50, brisket $22.50, half chicken $16; pulled pork sandwich $8$4 to $5.50 single, $9 to $10 pint
Lewis BarbecueAtlanta, GA$19 a lb$35 a lb sliced, $33 chopped$24 a lbPulled pork sandwich $12, "just under a half pound"$4 to $5 single, $10 to $13 pint
Franklin BarbecueAustin, TX$32 a lb$42 a lb$34 a lbPulled pork sandwich $16, brisket sandwich $21$5 single, $7.40 pint

We loaded each restaurant's own menu page on September 24, 2026. Lewis Barbecue prices are from its Atlanta menu. Tax and tip are not included.

A few things stand out once the menus sit side by side:

  • The plate is where home vendors compete. Southern Soul Barbeque's menu lists a pulled pork plate at $14.50 and a brisket plate at $22.50, both with two sides and white bread. It is the product a home plate sale competes with.
  • Brisket costs about twice what pork does at two of the three. Southern Soul charges $16 a pound for pulled pork and $34 for brisket. Lewis charges $19 and $35. Part of the gap is the meat itself: whole brisket cost $5.46 a pound raw at Walmart.com on September 24, 2026, against $2.24 for pork butt, and by our estimate it loses more weight on the smoker.
  • Sides carry their own price. Every one of the three sells a single side for $4 or $5. Two sides inside a $15 plate are worth $8 to $10 at restaurant prices, and they cost you under a dollar.
  • The famous places charge for the name. Franklin Barbecue's menu lists brisket at $42 a pound and pulled pork at $32. You are not Franklin, but the menu shows how far BBQ prices can stretch.

These restaurants pay rent, staff and inspections on a licensed kitchen. A home vendor skips some of that, but you also buy one brisket at a time at retail. That is why the middle of the range, not the bottom, is the fair place to start.

What Do BBQ Vendors on Homegrown Charge?

BBQ vendors on Homegrown charged $12 for a pulled pork sandwich, $20 for a chicken plate with two sides and $35 for a slab of ribs on September 24, 2026. Pulled pork by the pound ran from $7.50 to $10.59 a pound, well under restaurant prices.

From Homegrown's own catalog

In a pull of the Homegrown catalog on September 24, 2026, 11 of the 2,652 products listed by 302 vendors were BBQ-style meat (pulled pork, pulled chicken, brisket, ribs, smoked chicken and wings), and they came from 4 vendors. Three of those vendors describe their meat as smoked; the fourth sells a slow-roasted pulled pork dinner. Ready-to-Eat Food, the category smoked meat plates sit in, held 183 products from 20 vendors. The count covers pulled, smoked, rib and wing meat; it leaves out one more listing, a mac and cheese shop's $15.00 "Bbq Pork Bites," because the listing has no description saying what it is. Prices below are what those 4 vendors listed that day.

Here is what the four BBQ meat vendors listed:

  • Roy's Ribs & Chicken (pickup in Plainfield, New Jersey): a Chicken Platter with 2 sides for $20.00, a Slab of Ribs with "10-12 rib bones" for $35.00, a Pulled Pork Sandwich with coleslaw on the side for $12.00, and single sides for $5.00. Every BBQ order has to be placed at least 24 hours before pickup.
  • Smoky Butts BBQ: Pulled Pork for $60.00 as an "8 lb pan" with a 2-day lead time, which works out to $7.50 a pound. A smoked brisket for $275.00 (the listing does not give a size) with a 3-day lead time, and 25 party wings for $35.00.
  • Produce with Purpose Marketplace: Pulled Pork at $10.59 for 1 pound up to $45.00 for 5 pounds ($9.00 a pound), Pulled Chicken at $9.99 a pound, and a pre-order Smoked Whole Chicken for $22.00.
  • The Thoughtful Kitchen: a Pulled Pork Dinner for $10.00 with garlic mashed potatoes and BBQ baked beans, cooked and then frozen. Its listing calls the pork slow-roasted, not smoked.
Phone screenshot of the Chicken Platter listing from Roy's Ribs and Chicken on Homegrown, showing a photo of smoked chicken with baked beans and a second side, the product name, In Stock and a price of $20.00
Roy's Ribs & Chicken on Homegrown, seen on a phone: the chicken platter listing with a photo of smoked chicken with two sides, "In Stock" and a price of $20.00. Captured September 24, 2026.

Two lessons come out of these listings. First, the plate vendor (Roy's) prices close to a restaurant, at $20 for chicken with two sides. Second, the by-the-pound vendors price well below restaurants, at $7.50 to $10.59 per pound of pork. By our cost build further down, each cooked pound takes about $6.75 in pork, rub and fuel, so $7.50 a pound leaves very little for a 12-hour cook.

How Much Should You Charge for BBQ by the Pound?

Charge about $16 a pound for pulled pork, $30 a pound for sliced brisket and $35 for a whole rack of ribs. The pork and brisket prices match or sit just under Southern Soul and Lewis Barbecue, and the pork price sits well above the $7.50 to $10.59 a pound some Homegrown vendors charge for pulled pork. The $35 rack matches the $35 slab of ribs Roy's Ribs & Chicken sells on Homegrown. Southern Soul's menu prints its full slab as "$34/LB," but its half slab is "$18/LB," so the $34 looks like a price per slab, not per pound. By our estimate, a cooked pound of pulled pork costs you $6.75 and a cooked pound of brisket costs $16.49, so a price under those numbers loses money before you count a single hour.

What a pound of pulled pork costs the customer, September 24, 2026

Smoky Butts BBQ, 8 lb pan$7.50
Produce with Purpose, 5 lb$9.00
Produce with Purpose, 1 lb$10.59
Southern Soul, whole smoked butt (not pulled)$13.00
This guide's price$16.00
Southern Soul, family style$16.00
Lewis Barbecue$19.00
Franklin Barbecue$32.00

Source: Homegrown catalog pull and restaurant menu pages (southernsoulbbq.com, lewisbarbecue.com, franklinbbq.com), all loaded September 24, 2026. Smoky Butts' price is its $60 pan divided by 8 pounds. Southern Soul's $13 is for a whole butt, not pulled pork, so it is not a like-for-like pound of pulled pork. "This guide's price" is our recommendation, not a store price.

How the three main meats compare by the pound:

Slide the table sideways to see all of it.

MeatRestaurant prices, September 24, 2026Your cost per cooked pound (our estimate)Suggested priceWhat you keep per pound before your time
Pulled pork$16 (Southern Soul), $19 (Lewis), $32 (Franklin)$6.75$16$9.25
Sliced brisket$34 (Southern Soul), $35 (Lewis), $42 (Franklin)$16.49$30$13.51
Pork ribs$24 a lb (Lewis), $34 a lb (Franklin), both spare ribs sold by weight. By our estimate a whole cooked rack costs more than $35 at either, because $35 buys under 1.5 pounds at Lewis, and a 3.75-pound raw St. Louis rack would have to lose more than 60% of its weight on the smoker to come in that light$19.01 a rack$35 a rack$15.99 a rack

Your cost includes meat, salt and pepper rub and a share of charcoal and wood, using what Walmart.com charged on September 24, 2026. Card fees and the foil pan are left out here; the foil pan adds about 40 cents a pound on a 5-pound order.

Selling by the pound has three things going for it:

  • Less packing. One foil pan of 5 pounds takes a minute to fill. Fifteen plates with two sides each take far longer.
  • Bigger orders. A family that would buy four plates at $15 ($60) might buy 3 pounds of pork at $16 ($48) plus a quart of beans, and you pack one order instead of four.
  • Easy math for parties. Lewis Barbecue tells its customers to plan "about ½ lb. meat per person" on its Atlanta menu. Give your customers the same rule and they can order without texting you.

The catch is that by-the-pound pricing shows the customer exactly how you compare to a restaurant. At $7.50 a pound you look like a bargain, but you are paid $0.75 a pound over your costs for a cook that takes most of a day. Price by the pound close to the local BBQ joint and let the homemade part be the reason people choose you.

What Does a Pulled Pork Plate Cost You to Make?

A pulled pork plate with two sides costs about $3.97 to make, by our estimate at Walmart.com prices on September 24, 2026. The pork is $2.25 of that, including rub and fuel. The other $1.72 is beans, slaw, bread, pickles, sauce and the box. The math assumes you smoke two pork butts at once, about 17 pounds raw, and get 8.5 pounds of pulled pork, enough for about 25 plates.

Swipe left to see the rest of the columns.

Ingredient or supplyWhat you buyPriceUsed per cook or plateCost
Pork shoulderSmithfield fresh pork shoulder butt roast$2.24 a lb2 butts, about 17 lbs, $38.08 per cook$1.49 a plate
RubMorton kosher salt 3 lb ($3.97), McCormick coarse black pepper 6.5 oz ($7.33), plus sugar and paprika (our estimate $1)MixedAbout 2 oz of salt and 2 oz of pepper per cook$0.13 a plate
CharcoalKingsford Original, 16 lb bag$10.92One bag per cook$0.43 a plate
Smoking woodWestern Premium hickory chunks, 500 cu in$9.86Half a bag per cook$0.19 a plate
Baked beansBush's Original, 117 oz can$9.974 oz$0.34
ColeslawMarketside cole slaw 16 oz ($2.14) plus mayonnaise$2.144 oz dressed slaw$0.52
BreadGreat Value white sandwich bread, 20 oz$1.522 slices$0.15
PicklesGreat Value dill chips, 32 fl oz$2.921 oz$0.09
SauceSweet Baby Ray's Original 40 oz ($3.98) plus a 2 oz lidded cup (50 for $4.17)Mixed2 oz$0.28
BoxGreat Value foam 3-compartment hinged containers, 12 count$3.961 box$0.33
Total$3.97 a plate

Prices for products on Walmart.com search results, loaded September 24, 2026; your store may differ. The 50% cooked yield, the rub amounts, one bag of charcoal per cook and 25 plates per two butts are our estimates. Forks, napkins and your propane or electricity are not included. Rows are rounded to the cent, so they add to $3.95 rather than $3.97.

The build shows where your plate money actually goes:

  • Raw meat is less than half the plate. The raw pork on a $15 plate costs about $1.49, less than the $1.72 of sides and packaging. With rub and fuel added, the pork comes to $2.25.
  • Fuel is a real line. Charcoal and wood add about 62 cents a plate on a 25-plate cook. Smoke four butts instead of two on the same fire and that drops by about half.
  • The box matters. A 33-cent foam box is the cheapest option. Molded fiber or plastic hinged boxes cost more, so price them in if you want them.

If you already sell sauce or rub on the side, the guide to selling BBQ sauce from home covers the shelf-stable half of a BBQ business, which most states treat very differently from smoked meat.

How Much Meat Do You Lose on the Smoker?

Plan on getting about half the raw weight of a pork butt back as pulled pork, and about 40% of a whole brisket back as sliced meat, by our estimate. Fat renders out, water cooks off, and you trim the bone, the fat cap and the hard bark you do not serve. That loss is why a $2.24 pound of raw pork becomes about $4.48 of cooked pork before you add a single side.

Watch out

The 50% and 40% yields in this guide are our planning estimates, not measurements. Your yield depends on the cut, how hard you trim and how long you cook. Weigh your raw meat and your finished meat on your next cook, divide one by the other, and use your own number. We checked the raw meat prices on Walmart.com on September 24, 2026.

What the yield does to your cost per cooked pound:

  • Pork butt: $2.24 a pound raw at 50% yield is $4.48 a pound cooked. Add rub and fuel and you reach $6.75.
  • Whole brisket: $5.46 a pound raw at 40% yield is $13.65 a pound cooked. Add rub and fuel and you reach $16.49. One 17-pound brisket gives you about 6.9 pounds to serve.
  • Ribs: you sell ribs by the rack, so the yield hides inside the rack price. A St. Louis rack averaged 3.75 pounds and $14.55 at Walmart.
  • Chicken leg quarters: at 86.4 cents a pound, a 10-pound bag holds about 12 to 13 quarters by our estimate, so each one costs about 69 cents raw.

Weigh the first few cooks. If your brisket yield is 35% instead of 40%, your cooked pound costs about $18.85 instead of $16.49, and a $22 brisket plate earns a little less. If your pork yield is 55%, you get about 28 plates from two butts instead of 25.

How Do Pork, Chicken, Rib and Brisket Plates Compare?

Chicken and pulled pork plates earn about $10 each at the suggested prices, a brisket plate earns the most at about $14, and a rib plate earns about $12 on nearly three times the cost of pork. The meat you pick decides how much money you have to spend before a single plate sells. A 25-plate brisket sale uses about $180 in supplies, but one brisket covers only about 20 plates, so you buy two whole briskets and spend about $253 up front; a 25-plate chicken sale ties up about $74.

Swipe to see the remaining columns.

PlateMeat on the plateYour cost (our estimate)Suggested priceCard fee (2.9% + $0.30)You keep per plate25 plates cost you
Smoked chicken1 leg quarter$2.97$14$0.71$10.32$74.25
Pulled pork1/3 lb$3.97$15$0.74$10.30$99.25
Brisket1/3 lb$7.22$22$0.94$13.84$180.50
St. Louis ribsHalf rack$11.23$24$1.00$11.77$280.75

Costs come from the build above. Every plate includes the same $1.72 of sides, bread, pickles, sauce and box. Card fee figured on the plate price at 2.9% + $0.30.

What the table tells you about your menu:

  • Lead with pork and chicken. They cost the least to make, cook in big batches and still earn over $10 a plate.
  • Offer brisket in small numbers. It earns the most per plate, but one 17-pound brisket makes only about 20 plates, and a bad cook costs you $113 in supplies.
  • Ribs are for regulars. They cost the most per plate and earn less per plate than brisket. Price them at $24 or sell them by the whole rack at $35.
  • Sell a two-meat plate. Half pork and half brisket costs about $5.60 by our math. Price it at $19 to $20, between the pork and brisket plates.

How Big Should a BBQ Plate Be?

A 1/3-pound plate is the size this guide prices at $15, and a 1/2-pound plate should sell for about $18. Lewis Barbecue tells customers to plan about half a pound of meat per person, and its pulled pork sandwich carries "just under a half pound." A home plate with two full sides can use less meat and still feel generous, because the sides fill the box.

Scroll sideways to see every column.

Meat per plateYour cost per pulled pork plate (our estimate)Plates from two pork buttsSuggested priceMoney in per cook
1/4 lb$3.41About 34$12$408
1/3 lb$3.97About 25$15$375
1/2 lb$5.09About 17$18$306

Built from about 8.5 pounds of pulled pork from two butts (our 50% yield estimate), priced at Walmart.com on September 24, 2026. Every size includes the same $1.72 of sides, bread, pickles, sauce and box.

How to pick your size:

  • Weigh the meat, every plate. A kitchen scale on the packing table is the only way to hit 1/3 pound 25 times in a row. Eyeballed plates drift heavy, and five heavy plates cost you a sixth plate.
  • Smaller plates bring in more per cook, but take more work. A 1/4-pound plate brings in $408 from the same pork, but you pack 34 boxes instead of 25.
  • Match the size to the event. Lunch plate sales and fundraisers do well at 1/4 to 1/3 pound. Dinner orders and game-day plates do better at 1/2 pound.
  • Write the size on the menu. "1/3 lb pulled pork, two sides, bread" tells the customer exactly what $15 buys, and it keeps you honest on busy days.

How Long Does a Plate Sale Take, and What Is Your Time Worth?

A 25-plate pulled pork sale takes about 10 hands-on hours by our estimate, spread over a 12-hour smoke and a pickup window. Most of the smoke is waiting, but you cannot leave the smoker alone for long, so the day is gone either way. At $15 a plate those 10 hours pay about $25.74 an hour after supplies and card fees.

Here is where the 10 hours go, by our estimate:

  • Trim and rub (1 hour, the night before). Trim two pork butts, mix the rub and coat the meat so it rests overnight in the fridge.
  • Tend the fire (about 3 hours of work over 12 hours). Light the charcoal, add wood, and check the temperature and fuel every hour or so until the pork is done.
  • Make the sides (1.5 hours). Heat and season the beans, dress the slaw and portion the sauce into lidded cups.
  • Rest and pull (1 hour). Let the pork rest wrapped, then pull it, pick out the bone and fat, and keep it hot.
  • Pack the plates (1.5 hours). Weigh 1/3 pound into each box, add two sides, bread and pickles, and label each order with a name.
  • Hand off the orders (1.5 hours). Run a pickup window at one place and one time, and check off each name as it goes.
  • Clean up (30 minutes). Empty the ash, scrub the grates and pans, and put the kitchen back together.

What your time is worth depends on how many plates you sell per cook. The smoker takes the same 12 hours for 25 plates or 50. The trimming, pulling and packing grow with the count, but the fire tending does not. A 50-plate cook on the same day takes maybe 3 more hours by our estimate and roughly doubles what you keep, which is why it pays to set a minimum number of orders before you fire up at all.

What Does a 25-Plate Sale Earn at $12, $15 and $18?

A 25-plate pulled pork sale earns about $184.55 at $12 a plate, $257.37 at $15 and $330.20 at $18, after supplies and card fees. Over 10 hands-on hours, that is $18.46, $25.74 and $33.02 an hour. At $10 a plate, the same day pays $136, or $13.60 an hour.

Swipe across to read the whole table.

Plate priceMoney in, 25 platesSupplies, 25 platesCard fees, 25 platesWhat you keepPer hour (10 hours)
$10$250$99.25$14.75$136.00$13.60
$12$300$99.25$16.20$184.55$18.46
$15$375$99.25$18.38$257.37$25.74
$18$450$99.25$20.55$330.20$33.02

Supplies at $3.97 a plate, from the cost build. Card fees at 2.9% + $0.30 a plate, the rate Homegrown and Hotplate vendors pay, checked on their pricing pages the same day. Permit, kitchen rent, gas to the store and your smoker are not included.

A few things to take from the table:

  • Each $3 you add to a plate adds about $73 to a 25-plate cook. The meat and sides cost the same at any price. Everything above them is yours.
  • $10 plates are a hobby, not a business. $13.60 an hour before any permit cost is less than the $15.81 median hourly wage for cashiers in May 2025, according to the Bureau of Labor Statistics.
  • The table leaves out your permit. A $500 county permit spread over ten cooks is $50 a cook, or $2 a plate on 25 plates. Add that to your cost before you settle on a price.

How Should You Price a BBQ Fundraiser Plate Sale?

Price a fundraiser plate at $12 to $15, and sell tickets before the cook so you buy only the meat you need. At $12 a plate paid in cash, each pulled pork plate raises about $8.03 after supplies, so 100 plates raise about $803. If someone donates the pork, each plate raises about $9.52.

Plate sales are a common BBQ fundraiser for churches, schools, ball teams and volunteer fire departments. The guide to selling food at school fundraisers and church events covers the permits and setup. Hot food and meat usually need a temporary food permit from your local health department, even for a good cause.

How to price and run one:

  • Presell every plate. Sell tickets two weeks out and stop at your meat count. One 8.5-pound pork butt makes about 12 plates at 1/3 pound, so 100 plates means 8 or 9 butts.
  • Keep the menu to one plate. Pulled pork, beans, slaw and bread. One plate means one price, one line and no mistakes.
  • Pick a price that is easy to make change for. $12 or $15 in cash goes faster than $13.50. A simple price keeps the line moving.
  • Ask for the meat, not money. A local grocer might donate 70 pounds of pork butt (about $157 at $2.24 a pound), which adds about $1.49 to every plate you sell.
  • Offer a family pack. At $15 a plate, four for $50 saves a family $10 and still clears $34 over supplies at our $3.97 cost.

Can You Legally Sell BBQ Plates From Home?

In most states you cannot legally sell smoked meat plates made in your home kitchen under cottage food law, because cottage food laws leave out meat. Smoked meat has to be kept hot or cold to stay safe, which puts it outside the shelf-stable foods those laws were written for. Your legal route is usually a licensed kitchen, a caterer or food truck setup, a temporary event permit, or a home kitchen meal permit in the few places that offer one.

In Texas

Texas widened its cottage food law in 2025 to allow almost any food, but meat is still out. The Texas Department of State Health Services cottage food page, loaded September 24, 2026, says allowable foods "now include any foods, except for" a short list that starts with "meat, meat products, poultry, or poultry products." So even in Texas, a brisket plate from your home kitchen is not a cottage food.

Your permit route changes the price you need:

  • MEHKO (a home kitchen permit for full meals). California counties and cities that opted in, and Utah, allow these. The California Department of Public Health's MEHKO permit page, loaded September 24, 2026, caps a MEHKO at 30 meals a day and says food must be "prepared, cooked and served on the same day," so ask your county how it treats an overnight smoke. A 25-plate sale fits under that daily cap. A 50-plate cook or a 100-plate fundraiser does not; those need a commissary kitchen or an event permit. Our MEHKO guide lists county permit fees of $269 to $1,108 depending on the county.
  • Commissary kitchen (a licensed kitchen you rent). Our guide to commissary kitchens versus home kitchens puts hourly rent at $15 to $40. A 12-hour cook at $25 an hour is $300, which adds $12 to each plate on a 25-plate sale and $3 on a 100-plate sale. The same guide lists day rentals at $100 to $300, or $4 to $12 a plate on 25 plates. In a rented kitchen, you need big cooks.
  • Temporary food permit. Many county health departments issue one-day or one-event permits for fundraisers and festivals. Fees and rules vary by county.
  • Caterer or food truck license. If BBQ becomes your weekend business, a mobile unit or catering license tied to a licensed kitchen covers regular sales.

Our guide to TCS foods and cottage food law explains why meat falls outside most home food laws. Rules change and vary by county, so verify your state's current rules with your local health department before you sell your first plate.

What Do Card Fees Take From a $15 Plate?

Card fees take about $0.54 to $0.80 from a $15 plate, depending on how your customer pays, and on some pre-order apps the customer pays an extra $1.30 on top. That is small next to the $3.97 the plate costs you, but on 100 plates a month it is $54 to $80, and it matters whether your customer sees a surprise fee at checkout.

Swipe the table left to see every fee.

How you take the orderSubscriptionTrialPlatform feeCard processingCustomer pays on a $15 plateYou pay on a $15 plateYou pay on 100 plates in a month
Homegrown storefront$10/mo billed annually, or $12.50/mo billed monthly7 days, no charge until day 8$0 (0% commission)2.9% + $0.30, paid by you$15.00$0.74$73.50 + $10 subscription = $83.50
Hotplate$0 (no monthly subscription)None needed, no plan to pay for5% + $0.55 ($1.30), added to the customer's checkout, or paid by you if you choose to absorb it2.9% + $0.30, paid by you$16.30$0.74$73.50 (your customers pay another $130)
Square Free plan, online order$0None needed, free plan$03.3% + 30¢, paid by you$15.00$0.80$79.50
Square Free plan, card tapped at pickup$0None needed, free plan$02.6% + 15¢, paid by you$15.00$0.54$54.00
Cash at pickup$0n/a$0$0$15.00$0.00$0 (no-show risk is yours)

We checked these on each company's pricing page on September 24, 2026: findhomegrown.com/signup, hotplate.com/pricing and Square's fee page for the Free plan. One plate per order is assumed. Fees on tips, taxes and delivery are left out.

Three things matter more than the cents:

  • Who sees the fee. On Hotplate the customer pays 5% + $0.55 at checkout while you pay the 2.9% + $0.30 processing, so a $15 plate costs them $16.30. Hotplate lets you pay that 5% + $0.55 yourself instead, which keeps the price at $15 but adds $1.30 to your cost per plate. On the others, the customer pays the price on your menu.
  • Getting paid before you buy the meat. Cash at pickup has no fee, but you buy the pork before you know who shows up. Three no-shows on a 25-plate cook cost you about $11.91 in supplies and a plate's worth of hours each.
  • Your monthly volume. At 100 plates a month, the gap between the card options is about $26. At 25 plates a month, a $10 subscription is a bigger share, so weigh it against the time you save not tracking orders by text.

How Do You Sell Out a Cook Before You Light the Smoker?

Take every order and every payment before you buy the meat, then buy exactly the pork your orders need. With BBQ, the money is spent days before the plates go out: two pork butts, a bag of charcoal and the sides run about $99 for 25 plates. Pre-orders turn that into a known number instead of a guess.

Vendor tip

Roy's Ribs & Chicken asks for every BBQ order at least 24 hours before pickup, and Smoky Butts BBQ asks 2 days ahead for an 8-pound pan of pulled pork and 3 days for a brisket. Close your plate orders 48 hours before you light the smoker. One 8.5-pound pork butt makes about 12 plates at 1/3 pound, so two butts cover 25 orders, and a 26th order means you buy a third butt or cap the sale at 25.

That is the job a pre-order storefront does, and it is where Homegrown fits for a BBQ plate vendor. Homegrown is $10 a month billed annually ($12.50 month to month), with no percentage fees beyond standard payment processing. You list your plates with the size written out, set a pickup location and time window (Roy's lists the same pickup spot twice, once for 1pm to 3pm and once for 3pm to 5pm), and customers pay when they order. You walk into cook day knowing you need 25 plates, not hoping for them.

Here is how it compares to other ways to take plate orders:

  • Facebook posts and comments. Free to post, but "put me down for 3" in a comment is not a payment. You buy the meat on promises and chase Venmo afterward.
  • Hotplate. No monthly subscription, but your customer pays 5% + $0.55 on top of your price at checkout unless you choose to pay it yourself, so a $15 plate reads as $16.30, and you still pay 2.9% + $0.30 processing.
  • Square Online. The Free plan has no subscription, but online orders cost you 3.3% + 30¢ each, and you build and run the ordering page yourself.

What you get on Homegrown for a plate sale:

  • Paid pre-orders so every plate is paid for before you buy the meat.
  • Pickup locations with time windows, so 25 people do not show up at once.
  • Your own storefront link to post in the church group, the neighborhood page and your text list.
  • Card processing built in at 2.9% + $0.30, paid by you, with no fee added to your customer's total.

What Homegrown does not do: it does not get you a permit, inspect your kitchen or tell you whether your county allows home-cooked meat. It does not supply drivers, so if you offer delivery, you do the driving. Customers create a Homegrown account to place a first order, and there is no timed drop or countdown release for a limited cook. Your storefront is listed on the Homegrown marketplace, but plan on most orders coming from people you send to your own link.

If you already sell out every cook through Facebook comments and still chase a few payments each time, set up a Homegrown storefront for your next plate sale and take the money with the order.

How Should You Price BBQ Catering and Big Orders?

Price pulled pork catering at about $15 a person and brisket catering at about $24 a person, for half a pound of meat, two sides and bread. Lewis Barbecue's own numbers make a good check: half a pound of its pulled pork ($19 a pound) plus two $4 sides is $17.50 a person at retail. Half a pound of its brisket ($35 a pound) plus two sides is $25.50.

Slide the table sideways to see all of it.

Group orderWhat each person getsYour cost per person (our estimate)Lewis Barbecue at retailSuggested per person
Pulled pork, 25+ people1/2 lb pork, 4 oz beans, 4 oz slaw, bread$4.39$17.50$15
Brisket, 25+ people1/2 lb brisket, 4 oz beans, 4 oz slaw, bread$9.26$25.50$24
Half pork, half brisket1/4 lb each, same sides$6.83$21.50$19

Your cost comes from the cost build and assumes food served in foil pans (pans, plates and utensils not included). Lewis Barbecue figures use its Atlanta menu prices loaded the same day and its own half-pound-per-person rule.

How to handle big orders:

  • Set a minimum. Pick a floor such as 20 people, because the smoker takes the same day for 20 as for 50.
  • Take a deposit. Ask for half when they book and the rest a week before. A canceled 50-person order leaves you with 25 pounds of cooked pork.
  • Charge for extras by name. Serving pans, plates, forks and delivery are separate lines, so the per-person price stays clean.
  • Quote by the pound for drop-off. A church or office that serves itself can order 12 pounds of pork at $16 a pound ($192) plus quarts of sides.

Wholesale is a different question. A restaurant or store buying your smoked meat to resell needs it from a licensed, inspected kitchen, so a home kitchen route will not cover it.

What Pricing Mistakes Do New BBQ Vendors Make?

One expensive mistake is pricing by the raw meat, which leaves out the half of the pork that never makes it to the plate. Pork at $2.24 a pound sounds cheap until you remember a cooked pound costs about $6.75 with rub and fuel. Here are the most common pricing mistakes in plate sales:

  • Pricing at $10 because church plates are $10. A $10 plate pays about $13.60 an hour on a 25-plate cook. Fundraisers run on donated time; your business cannot.
  • Forgetting the sides and the box. Beans, slaw, bread, pickles, sauce and the box add $1.72 to every plate, more than the $1.49 of raw pork on a 1/3-pound plate.
  • Eyeballing portions. A plate that drifts from 1/3 pound to 1/2 pound turns 25 plates into 17. Use a scale.
  • Cooking before the orders are paid. Every no-show is about $4 of supplies you cannot sell, since cooked BBQ has to be eaten, frozen or thrown out fast.
  • Charging the same for brisket and pork. A brisket plate costs almost twice what a pork plate does. One price for both leaves about $7 on a $15 brisket plate, against $13.84 at $22.
  • Skipping the permit math. A kitchen rental or county permit is a real cost per plate. Divide it across the plates you expect to sell and add it to your price.
  • Selling too few plates per cook. The fire costs the same for 25 plates or 50. If your cook day can handle more, a bigger cook lowers your cost per plate.

The fix for most of these is the same: know your number before you post the sale. If you want the orders and payments in one place when you do, start your Homegrown storefront and list your plates with the size and pickup time on each one.

Frequently Asked Questions

How much should I sell BBQ plates for?

Sell a homemade pulled pork plate (two sides and bread) for about $15, a smoked chicken plate for $14, and a brisket plate for $22. Those prices sit near Southern Soul Barbeque's $14.50 pork plate and $22.50 brisket plate on its September 24, 2026 menu. Making a 1/3-pound pork plate runs about $3.97 by our estimate, so $15 leaves room to pay for your time.

How much should I charge for pulled pork by the pound?

Charge about $16 a pound for pulled pork. Restaurants we checked on September 24, 2026 charged $16 (Southern Soul Barbeque family style), $19 (Lewis Barbecue) and $32 (Franklin Barbecue). A cooked pound costs you about $6.75 in pork, rub and fuel, because a pork butt loses about half its weight on the smoker.

How much does smoked brisket sell for per pound?

Smoked brisket sold for $34 to $42 a pound at the three restaurants we checked on September 24, 2026. A home vendor can charge about $30 a pound. At $5.46 a pound for a raw whole brisket and roughly a 40% cooked yield, each pound you serve costs about $16.49 with rub and fuel.

How much does it cost to make a BBQ plate?

Our estimate for a pulled pork plate is $3.97, and for a brisket plate $7.22 at Walmart.com prices on September 24, 2026. That covers 1/3 pound of smoked meat, beans, slaw, bread, pickles, a cup of sauce and a foam box. Your permit, kitchen rent and your own hours are extra.

How much should I sell BBQ plates for at a fundraiser?

Price a fundraiser plate at $12 to $15. At $12 in cash, each pulled pork plate raises about $8.03 after supplies, so 100 plates raise about $803. Sell tickets ahead so you buy only the pork you need, and check whether your county requires a temporary food permit for hot food.

Can I sell BBQ plates from my house?

Usually not under cottage food law, because meat is left out of almost every state's cottage food list. Even Texas, which now allows most home foods, excludes "meat, meat products, poultry, or poultry products." California counties that opted into MEHKO permits and Utah allow home-cooked meals, and in most other states you need a licensed kitchen or an event permit. Check the current rules with your local health department.

These six guides answer the questions that come right after "what should I charge," from permits to the sauce and rub you can sell beside your plates:

About the Author

Evan Knox is the cofounder of Homegrown, where he works with hundreds of small food vendors across the country to sell online. He and his Co-founder David built Homegrown after seeing how many local vendors were stuck taking orders through DMs and cash-only sales.

Your Store Could Be Live Tonight

15 minutes. That's all it takes. Add your products, share your link, and start taking orders. Free for 7 days.
Start Your Free Trial
Start Your Free Trial

7-day free trial · $10/mo after · Cancel anytime